A VPS, azaz a Virtuális Saját Szerver (virtual private server) fogalma az utóbbi években vált közismertté, hála a sávszélesség növekedésének és a szerverek teljesítményének.
Cikksorozatunk első részében az alapokkal ismerkedünk meg. Miért jó a VPS, miért és mikor érdemes virtuális szervert bérelnünk vagy éppen üzemeltetnünk.
Mi az a VPS?
Míg a szerver fizikai alkotórészekből és szoftverből áll, addig a VPS-t tisztán szoftver alkotja. A kapacitása megegyezik a fizikai szerverével, amelyet egy üzemeltetésre szakosodott professzionális szolgáltató kínál, így a VPS felhasználóknál van, és se beszerzésre, se üzemeltetésre nincs szükség.
Ezzel tehát jelentős költségmegtakarítás érhető el, amely induló vállalkozásoknak és kis cégeknek nagyon is fontos szempont. Ugyanakkor, hála az internet fejlődésének a felhasználók számára valóságos szerverként funkcionál.
Miért előnyös a VPS?
A fizikai szerverek ára független attól, mennyire használjuk ki a kapacitásukat. Vajon megéri egy sok százezres beruházás, ha azután a szerver félgőzzel üzemel, ugyanannyi fenntartási és karbantartási költséggel?
A szerverfelügyelet szintén jelentős kiadás. Főállásban foglalkoztatni egy szakembert csak emiatt teljesen felesleges akkor, ha van egy szolgáltató, mint például a DoclerNet, amelyik kedvezményes összegért vállalja a napi 24-órás szerverüzemeltetést és -felügyeletet.
A VPS rugalmas megoldást jelent
Ha virtuális saját szervert bérel valaki, akkor a teljes használhatóságon és költséghatékonyságon túl még egy jelentős előnyt élvez: a saját igényeihez igazíthatja az erőforrásokat, anélkül, hogy feleslegesen költene kapacitásnövelésre.
Manapság a vezető világvállalatok is egyre nagyobb arányban használnak VPS-t, mert sokkal gyorsabban tudnak így plusz szerverteljesítményhez jutni, mintha újabb és újabb fizikai szervereket kellene beüzemelniük. Idehaza a virtuális saját szerverek legtapasztaltabb szolgáltatója a DoclerNet, amely számos lehetőséget kínál ügyfeleinek.
Miért jobb a VPS bérlése, mint a fizikai szervereké?
Habár a virtuális saját szerverek ugyanúgy osztoznak a fizikai szerver kapacitásain, mint a weboldalak vagy online szoftverek, minden VPS dedikált erőforrásokkal bír. Azaz más ügyfél nem tudja a mi rovásunkra lefoglalni a fizikai szerver erőforrásait. Amennyi sávszélességet, ramot, processzorteljesítményt rendeltünk, annyit kapunk garantáltan.
A VPS bérléssel tehát egy teljesen működőképes saját szervert kapunk költséghatékonyan, sokkal olcsóbban, mint a fizikai szerver bérlésével. Főként a DoclerNetnél, ahol gondoltak a kis cégekre és kezdő vállalkozásokra is.